03.12.2013

Cztery żywioły

Wiatr, zimno, woda, tropik. To właśnie one drastycznie zmieniają oblicze górskich ścian. Po spotkaniu z naturą stają się czasem pułapką bez wyjścia, uniemożliwiającą nie tylko dalszą wspinaczkę, ale również zejście na dół. W przeciągu lat technologia pozwoliła nam odpowiednio przygotować się do zmagań z tymi żywiołami.

4 żywioły to projekt wspinaczkowy, który powstał w 2009 roku. Jego pierwotne założenia opierały się na wytyczaniu solowych dróg w 4 charakterystycznych dla gór żywiołach będących z kolei wizytówką 4 legendarnych rejonów górskich. Alaska stała się więc wizytówką zimna, Patagonia wiatru, Ziemia Baffina Wody a Wenezuela Tropiku. Celem w każdym z tych rejonów jest możliwie największa i najtrudniejsza ze ścian. Do każdej z nich należy podejść indywidualnie, w innym stylu, użyć innej techniki wspinaczkowej, ubioru, sprzętu. Z czasem projekt ten jednak z czasem zaczął żyć własnym życiem, nie wzbraniałem się przed tym. Przechodził proces ewolucji, który zresztą trwa do dnia dzisiejszego. Do udziału w kolejnych wyprawach zaproszeni zostali wybitni polscy alpiniści pompując w niego swój indywidualizm i niesamowite pomysły. 

Początki projektu nie były proste. Dwie nieudane wyprawy solowe na Alaskę i do Patagonii to niezbyt optymistyczny wynik 2:0. Nie wpłynęło to jednak w żaden sposób na motywację do dalszej walki. Należało jedynie zmienić taktykę. Kolejna wyprawa do Wenezueli na Acopan Tepui zakończyła się już pełnym sukcesem i wytyczeniem nowej 650m drogi o trudnościach 7c. 2:1 i to jeszcze nie koniec gry. W kwietniu 2012 roku sukcesem zakończyła się wyprawa na Ziemię Baffina – żywioł woda. Trudno dopasować ten rejon do wody, ponieważ w okresie naszej działalności fiordy skute będą grubym lodem jednak z pewnością będziemy mieli z nią do czynienia w przypadku szybszych roztopów lub opóźnienia w trakcie wspinaczki w ścianie.

Obecnie po kolejnych udanych wyprawach do Patagonii i Pakistanu rozszerzam projekt nie tylko na cały świat ale i moje życie. Firma Himountain zdecydowała się stworzyć nową kolekcję dla wymagających o nazwie "4 Żywioły" . Pierwszym z produktów, który jest już dostepny w sklepach jest techniczna kurtka Bushido. Kolejne pojawiać się będa stopniowo w 2014 roku. Zapraszam do sklepu Highline jak również na pozostałe strony na ktorych dzielić sie będę swoimi przygodami na największych ścianach świata.

Yeti

Jeśli podobał ci się ten artykuł podziel się nim z innymi.

Twetter Facebook

Inne w tej kategorii

30.12.2013

Projekty 2014/2015

Planowane wyprawy.